Dejepisná exkurzia

received_2389519414598436Žiaci 9. ročníka navštívili 12. novembra 2019 Múzeum holokaustu v Seredi. Tábor vznikol v roku 1941 a mal pôvodne stolárske, textilné a kožiarske dielne. Neskôr bol zmenený na zberný s kapacitou 1200 osôb, ale často sa v ňom tiesnilo aj 4000 ľudí. Sústredili tam Židov, ktorí v ňom boli vystavení tvrdému zaobchádzaniu a vraždám. Sereď je jediné miesto na Slovensku, kde sa zachovali pôvodné objekty tábora. V máji 2009 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Exkurzia pozostávala z komentovanej prehliadky pracovného tábora, stálych expozícií a z premietania dokumentárnych filmov.  Boli to výpovede osôb, ktoré tieto neľudské podmienky prežili. Žiaci mali možnosť nastúpiť do jedného z vagónov, v ktorom prevážali natlačených ľudí a mnohí túto cestu neprežili.

Jedným z hlavných odkazov tejto školskej akcie je poukázať na zvrátenosť vtedajšieho totalitného režimu, ale predovšetkým odmietnuť akékoľvek súčasné snahy ho ospravedlňovať, zjemňovať, či šíriť nenávisť a netoleranciu. Žiakom treba pripomínať, že na holokaust nemožno zabúdať.

Žiaci si prezreli aj kostolík v Dražovciach a zastavili sa v potravinárskom závode Pečivárne Sedita, kde videli prezentáciu o výrobe ich výrobkov a exkurziu zakončili ochutnávkou sladkostí.

Testovanie 5 a riaditeľské voľno

praca logoV stredu 20. novembra 2019 sa uskutoční celoslovenské testovanie žiakov 5. ročníka ZŠ (T5 2019). Viac informácií sa dozviete na stránke www.nucem.sk alebo TU>>>

Z tohto dôvodu riaditeľ Základnej školy v Kalnej nad Hronom udeľuje žiakom šiesteho až deviateho ročníka na deň 20.11.2019 riaditeľské voľno.

Žiaci sa zmenili na príšery

IMG_20191025_144206Halloween je jedným zo sviatkov, kedy žiaci môžu ukázať svoju kreativitu v podobe masiek a vyrezávaných tekvíc. Našu školu oživili zábavne a strašidelne vyrezané tekvice žiakov prvého stupňa, ktoré boli vystavené pred vstupom do školy. Žiaci druhého stupňa najskôr vyzdobili svoje triedy pavučinami, postavami z hororu, tekvicami, strašidelnými lampiónmi, balónmi a potom vymysleli halloweenske masky. Na hodinách technickej výchovy ukázali  svoje zručnosti pri výrobe tekvíc z dreva. Kostýmy všemožných strašidiel, čarodejníc, zombíkov, upírov, hororových postavičiek ukázali na halloweenskej párty, ktorá sa konala na druhom stupni 25., 28. a 29. októbra. Tí, ktorí prišli, sa mohli vyblázniť čo v najstrašidelnejšom prevleku, zatancovať si, pozrieť si horor, zabaviť sa hrami a občerstviť sa rôznymi dobrotami. Hodina maľovania na tvár a prípravy masiek určite stála za to. Ďalšie foto je na facebooku >>>