Po stopách M. R. Štefánika

20190425_115532Ôsmaci a deviataci sa vybrali po stopách M. R. Štefánika

V sobotu to bude presne 100 rokov odvtedy, ako sa jeho životná púť skončila tragicky v poli pri Ivanke pri Dunaji. Do Československa sa chcel vrátiť ako hrdina. Jeho plány však zmarila letecká havária, pri ktorej zahynula celá posádka. Čo sme sa naučili na hodinách dejepisu a slovenského jazyka, čo vieme o jednom z hlavných tvorcov spoločného štátu Čechov a Slovákov, čo zostalo z jeho odkazu?

O jeho životnom príbehu sme sa chceli dozvedieť viac, preto sme sa 25. apríla 2019 zúčastnili exkurzie s trasou Myjava – Brezová pod Bradlom – Hlboké. Vedúcim exkurzie bol pán Ján Jančo, evanjelický farár, ktorý myjavské kopanice pozná a zabezpečil nám veľmi zaujímavý výklad. Jeho rozprávanie nás okamžite vtiahlo do dôb minulých, keď sa pomaličky rodili plány na vyslobodenie slovenského národa z područia Habsburskej monarchie.

Výnimočný človek si zaslúži výnimočné miesto posledného odpočinku! Tým sa riadil architekt Dušan Jurkovič, keď navrhoval na vrchu Bradlo mohylu. Tajomstvá mohyly nám odhalil pán sprievodca. Pamätník sa začal budovať v roku 1927 a postavili ho iba za 280 dní. V strede mohyly je šachta rozdelená na dve komory. V spodnej sú uložené telá Štefánika a letcov a v hornej komore je uložené a zakonzervované jeho srdce  a mozog.

Naša cesta smerovala aj do obce Hlboké, kde sa nachádza Pamätná izba Jozefa Miloslav Hurbana. Rodina Štefánikovcov bola vždy známa vlasteneckým myslením. Bolo to podmienené aj tým, že krstným otcom Milanovho otca Pavla bol práve J. M. Hurban. Ten chodieval spolu s inými národovcami do Košarísk, a práve preto bol Štefánik už odmalička oduševnený vlastenec.

Viac foto nájdete tu >>>