Dejepisná exkurzia

received_2389519414598436Žiaci 9. ročníka navštívili 12. novembra 2019 Múzeum holokaustu v Seredi. Tábor vznikol v roku 1941 a mal pôvodne stolárske, textilné a kožiarske dielne. Neskôr bol zmenený na zberný s kapacitou 1200 osôb, ale často sa v ňom tiesnilo aj 4000 ľudí. Sústredili tam Židov, ktorí v ňom boli vystavení tvrdému zaobchádzaniu a vraždám. Sereď je jediné miesto na Slovensku, kde sa zachovali pôvodné objekty tábora. V máji 2009 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Exkurzia pozostávala z komentovanej prehliadky pracovného tábora, stálych expozícií a z premietania dokumentárnych filmov.  Boli to výpovede osôb, ktoré tieto neľudské podmienky prežili. Žiaci mali možnosť nastúpiť do jedného z vagónov, v ktorom prevážali natlačených ľudí a mnohí túto cestu neprežili.

Jedným z hlavných odkazov tejto školskej akcie je poukázať na zvrátenosť vtedajšieho totalitného režimu, ale predovšetkým odmietnuť akékoľvek súčasné snahy ho ospravedlňovať, zjemňovať, či šíriť nenávisť a netoleranciu. Žiakom treba pripomínať, že na holokaust nemožno zabúdať.

Žiaci si prezreli aj kostolík v Dražovciach a zastavili sa v potravinárskom závode Pečivárne Sedita, kde videli prezentáciu o výrobe ich výrobkov a exkurziu zakončili ochutnávkou sladkostí.