Exkurzia v Harmaneckej jaskyni a v artikulárnom kostole v Hronseku

11. 20181011_151952októbra sme so žiakmi ôsmeho a deviateho  ročníka našej základnej školy navštívili Harmaneckú jaskyňu a evanjelický drevený kostolík v Hronseku. Výstup a prehliadka Harmaneckej jaskyne trvala asi 1 hod. 40 min.  Cesta do jaskyne bola náročná, netušili sme, čo nás čaká. Niektorí žiaci v polovici cesty vzdychali, zapájali posledné sily, pod popadaným lístím častokrát nezaregistrovali korene stromov či kamene, a tak  sa pošmykli, ale, všetci sme prežili! Uvítal nás sprievodca, ktorý nám porozprával o jaskyni s kvapľovou výzdobou a my sme absolvovali vyše tisíc strmých schodov. Zaujali nás nielen netopiere zavesené na stenách jaskyne, ale aj jazierko s priezračnou vodou.

Ďalšou zastávkou bol evanjelický drevený kostolík z roku 1726. Zaujímavosťou je, že nesmel obsahovať ani jeden klinec, betónový základ mohol mať maximálnu dĺžku jedného lakťa. Jeho kapacita je 1100 miest, v dolnej časti sedávali ženy a v hornej muži, kde mali aj vešiaky na klobúky. Kostolík ozdobuje 6 obrazov namaľovaných chorvátskym maliarom. V tomto kostole mal svadbu aj slovenský štúrovský básnik Andrej Sládkovič.

Aj keď nás táto exkurzia vyčerpala, domov sme sa vracali s novými zážitkami a vedomosťami z našej histórie a biológie.